Το Σάββατο 21 Μαρτίου 2021 διεξήχθη ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής 2021 της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών. Θέλουμε να συγχαρούμε τις μαθήτριες και τους μαθητές μας που συμμετείχαν στο διαγωνισμό για την προσπάθεια τους, η οποία αναδεικνύει την θέληση τους για προσωπική βελτίωση και τους γεμίζει με καινούριες εμπειρίες, χρήσιμες για την επίτευξη των μελλοντικών τους στόχων. Θα θέλαμε να συγχαρούμε ιδιαιτέρως τις μαθήτριες Φανή Θεοδοσιάδου και Κατερίνα Δερετζή της Β τάξης,  οι οποίες απέσπασαν  υψηλές βαθμολογίες στο διαγωνισμό και προκρίθηκαν με  άνεση στη δεύτερη και τελική φάση που θα διεξαχθεί δια ζώσης σε εξεταστικά κέντρα στα μέσα Μαΐου. Εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι οι τρεις πρώτοι/ες  μαθητές/τριες της τελικής φάσης προκρίνονται στη Βαλκανιάδα Φυσικής και εισάγονται στο Πανεπιστήμιο χωρίς εξετάσεις. Νιώθουμε πραγματικά υπερήφανοι για την προσπάθεια τους και τις ευχόμαστε καλή επιτυχία στην επόμενη φάση του διαγωνισμού.