Αγαπητοί μαθητές / Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι από τις 18 Ιουνίου 2020 έως τις 2 Ιουλίου 2020 θα πραγματοποιηθούν οι Ηλεκτρονικές Αιτήσεις Εγγραφής, Ανανέωσης εγγραφής και Μετεγγραφής σε ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ.

Ως εκ τούτου,  από τις 18 Ιουνίου 2020 και ώρα 09:00 έως τις 2 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59 θα μπορούν όσοι/-ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020-2021, να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση».

Οι αιτήσεις γίνονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Επιλέξτε τον προσανατολισμό που επιθυμείται να ακολουθήσει το τέκνο σας τόσο για την Β (Ανθρωπιστικών ή Θετικών Σπουδών) όσο και για την Γ Λυκείου (Ανθρωπιστικών ή Θετικών Σπουδών ή Οικονομία και Πληροφορικής). Για τους μαθητές που θα επιλέξουν «Θετικών Σπουδών» στην Γ Λυκείου σε επόμενο βήμα θα πρέπει να επιλέξουν μεταξύ των μαθημάτων Μαθηματικών (Θετικές Επιστήμες) και Βιολογίας (Επιστήμες Υγείας).  Σας ενημερώνουμε επίσης ότι στο επόμενο σχολικό έτος προβλέπεται υποχρεωτική επιλογή και δεύτερης ξένης γλώσσας (Γαλλικά ή Γερμανικά) για τους μαθητές της Α και Β Λυκείου, όχι όμως για την Γ Λυκείου.

Παρακαλούμε  να υποβάλουν  αίτηση στην παραπάνω ηλεκτρονική διεύθυνση οι κηδεμόνες που είχαν υποβάλει αίτηση και την προηγούμενη σχολική χρονιά. Σε περίπτωση αδυναμίας υποβολής αίτησης από τον ίδιο κηδεμόνα για οποιοδήποτε λόγο, παρακαλούμε πολύ επικοινωνήστε με την σχολική μας μονάδα.

Η εγκύκλιος σε μορφή pdf