Από τις 2 έως τις 7 Δεκεμβρίου 2019 οι μαθητές της Γ Λυκείου του σχολείου μας θα πραγματοποιήσουν την πολυήμερη εκδρομή τους στην κεντρική Ευρώπη. Η απαραίτητη προετοιμασία έχει ολοκληρωθεί και μετράμε αντίστροφα για μία από τις πιο σημαντικές δράσεις που αφορούν τη μαθητική ζωή. Παρακάτω σας παραθέτουμε το πρόγραμμα της εκδρομής όπως αυτό έχει διαμορφωθεί αυτή τη στιγμή.

1η ημέρα : Δευτέρα 2-12-2019:

Συγκέντρωση στις 06.00 π.μ. στο σχολείο και αναχώρηση για το αεροδρόμιο Μακεδονία. Πτήση για Μπρατισλάβα με την εταιρεία Ryanair (πτήση FR2170) στις 09:05 π.μ. και άφιξη στο Μπρατισλάβα στις 09:55 π.μ. (ώρα Κεντρικής Ευρώπης).

Αναχώρηση με το λεωφορείο για τη Βουδαπέστη. Αφού κάνουμε τις απαραίτητες στάσεις θα φθάσουμε στη Μαγυάρικη πρωτεύουσα, περίπου στις 13.30 μ.μ. Μεταφορά στο Ξενοδοχείο Danubious Arena τακτοποίηση στα δωμάτια και ξεκούραση. Ακολουθεί απογευματινή βόλτα για μια πρώτη γνωριμία με την πόλη και ενδεχόμενη κρουαζιέρα στον Δούναβη. Επιστροφή στο Ξενοδοχείο, δείπνο, και διανυκτέρευση.

2η ημέρα :  Τρίτη 3-12-2019. Βουδαπέστη – ξενάγηση πόλης

Πρωινό στις 9.00 π.μ.  και ξεκινάμε την περιήγηση μας στην Βουδαπέστη. Θα αρχίσουμε την  ξενάγηση μας από την πλατεία των Ηρώων με το μνημείο της Χιλιετηρίδας, θα περάσουμε από το Ζωολογικό κήπο, από τα λουτρά Σετσενι, θα θαυμάσουμε τη λεωφόρο Αντράσυ με τα καλοδιατηρημένα κτίρια, την Όπερα, τον Καθεδρικό Ναό του Άγιου Στεφάνου, το ογκώδες σε ρυθμό μπαρόκ Κοινοβούλιο, την ακαδημία τον επιστημών και θα αφήσουμε το πνευματικό κέντρο της μεγαλοαστικής τάξης της Πέστης, περνώντας στην βασιλική Βούδα από τη Γέφυρα των Λεόντων, όπου βρίσκεται ο λόφος των Ψαράδων. Στο κέντρο του λόφου με το Βασιλικό ανάκτορο των Αψβούργων, πόλη-κάστρο από τον 17ο αιώνα βρίσκεται η πλατεία της Αγίας Τριάδας. Εκεί δεσπόζει ο ναός της Θεοτόκου, γνωστός ως ναός του Ματθία, που ιδρύθηκε το  1250. Θα έχουμε χρόνο να απολαύουμε έναν καφέ με υπέροχη θέα  στην  Πέστη. Στη συνέχεια θα πάμε στο λόφο Γκέλερτ, όπου θα δούμε το φρούριο του αυστριακού στρατού - σήμερα  πολεμικό μουσείο - και θα κλείσουμε την βόλτα μας στην αγορά της Βάτσι Ούτσα.  Χρόνος ελεύθερος στην πόλη και επιστροφή στο ξενοδοχείο, δείπνο και διανυκτέρευση.

3η ημέρα :  Τετάρτη 4-12-2019. Βουδαπέστη – παραδουνάβια χωριά

Πρωινό στις 9.00 π.μ και αναχώρηση για επίσκεψη στα περίφημα παραδουνάβια χωριά της Ουγγαρίας. Στην εκδρομή μας κατά μήκος του Δούναβη θα επισκεφθούμε το γραφικό χωριό Αγ. Ανδρέας, τόπος  πολλών φημισμένων καλλιτεχνών. Στάση για καφέ, περίπατος στο χωριό και συνεχίζουμε για το Βίζεγκραντ, γενέτειρα του Καρλομάγνου. Έπειτα θα κάνουμε στάση στην πρώτη πρωτεύουσα τον Ούγγρων  το Έστεργκομ, για να επισκεφθούμε τον τεράστιο καθεδρικό ναό, όπου βρίσκεται ο θρησκευτικός θησαυρός των Ούγγρων και την πινακοθήκη. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και ξεκούραση. Το απόγευμα θα πραγματοποιήσουμε μια βόλτα στην Βουδαπέστη. Ελεύθερος χρόνος.  Επιστροφή στο ξενοδοχείο, δείπνο και διανυκτέρευση.

4η ημέρα :  Πέμπτη 5-12-2019. Αναχώρηση από Βουδαπέστη για Πράγα.

Πρωινό στις 8.00 π.μ. και αναχώρηση για την Πράγα με το λεωφορείο. Άφιξη στο ξενοδοχείο Golf της Πράγας στις 16.00 μ.μ. Τακτοποίηση, κατάλυση στο ξενοδοχείο και ξεκούραση. Απογευματινή έξοδο στην Πράγα για ξενάγηση στη χρυσή πόλη, το σημαντικότερο αρχιτεκτονικό μνημείο της Ευρώπης, των 100 πύργων. Θα επισκεφτούμε όμορφα κτίρια, παλιά παλάτια όπως αυτό του Κίνσκι, την επιβλητική βασιλική εκκλησία της Παναγίας του Τιν, γνωστή για τους δύο πύργους του Αδάμ και της Εύας και την εκκλησία του Αγ. Νικολάου. Θα θαυμάσουμε το παλιό Δημαρχείο με το φημισμένο αστρονομικό ρολόι, το νέο δημαρχείο και θα φτάσουμε στην περίφημη πέτρινη γέφυρα του Καρόλου του ΙV. Επιστροφή στο ξενοδοχείο, δείπνο και διανυκτέρευση.

5η ημέρα :  Παρασκευή 6-12-2019. Πράγα – ξενάγηση πόλης

Πρωινό στις 8.30 π.μ. και αναχώρηση για  την δεύτερη μας ημέρα στην Πράγα , με ξενάγηση στην Καστρούπολη (Hrantsani), την Ακρόπολη της πόλης η οποία στεφανώνει τον  λόφο της Mala Strana. Θα μπορέσουμε να δούμε το μοναστήρι Strahov, το Loretto, το ανάκτορο Schwarzenberg, και το παλιό ανάκτορο των βασιλέων της Βοημίας το οποίο αργότερα έγινε κατοικία της Μαρίας Θηρεσίας και πλέον χρησιμοποιείται ως προεδρικό μέγαρο. Προχωρούμε με επίσκεψη στο περίφημο «Χρυσό Σοκάκι» το οποίο είναι πλαισιωμένο από τα θεαματικά κτίρια του Λευκού Πύργου και του Πύργου Ντάλιμπορ που αποτελούσε την έδρα των αλχημιστών και του αυτοκρατορικού περίγυρου. Στην συνέχεια θα δούμε τον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Βίτου, την εκκλησία του Αγ.Γεωργίου, και τέλος θα περάσουμε από το εθνικό θέατρο καταλήγοντας στην πλατεία της παλιάς πόλης. Χρόνος ελεύθερος. Επιστροφή  στο ξενοδοχείο και δείπνο. Διανυκτέρευση.

6ηημέρα :  Σάββατο 7-12-2019. Πράγα – Βιέννη – πτήση επιστροφής

Πρωινό στις 7.30 π.μ. και αναχώρηση με το λεωφορείο για την πόλη της Βιέννης. Άφιξη στην Βιέννη στις 12.00 μ.μ. Θα περιηγηθούμε με το λεωφορείο στην πόλη όπου θα θαυμάσουμε το ανάκτορο Μπελβεντέρε, του Ευγενίου της Σαβοΐας, σήμερα γκαλερί και Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης. Θα συναντήσουμε την περίφημη Ρίνγκ Στράσσε (δακτύλιος του ιστορικού κέντρου), όπου θα δούμε το Ανάκτορο του Χόφμπουργκ, τα δίδυμα Μουσεία Ιστορίας της Τέχνης και Φυσικής Ιστορίας, το Πανεπιστήμιο, το τετράγωνο των Μουσείων, το Κοινοβούλιο, το Δημαρχείο, το παλιό Αυτοκρατορικό Θέατρο, την Όπερα, τους Ναούς του Καρόλου του Βορομαίου και την Φότιφ Κίρχε και θα καταλήξουμε στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου. Ελεύθερος χρόνος. Αναχώρηση για το αεροδρόμιο της Βιέννης στις 16.00 μ.μ. Πτήση επιστροφής με RYANAIR LAUDA στις 18.20 (πτήση OE 180). Άφιξη στο αεροδρόμιο Μακεδονία της Θεσσαλονίκης στις 21:05 μ.μ. (ώρα Ελλάδος). Επιβίβαση στο λεωφορείο και επιστροφή στον Σοχό. Άφιξη στο σχολείο στις 22.45 μ.μ.

Τέλος εκδρομής.