Την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου μαθητές της Γ Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν στον 2ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «Ελληνική Οικονομική Ολυμπιάδα» για το σχολικό έτος 2021-2022.

Η Οικονομική Ολυμπιάδα στοχεύει:

- Στην αύξηση του ενδιαφέροντος των μαθητών και μαθητριών των Λυκείων της χώρας για την οικονομική επιστήμη και την επιχειρηματικότητα.

- Στον εντοπισμό και την ενθάρρυνση μίας νέας γενιάς ταλαντούχων μελλοντικών οικονομολόγων.

- Στη διασύνδεση της μαθητικής κοινότητας με καταξιωμένους και έγκριτους οικονομολόγους.

- Στη δημιουργία ενός δικτύου καθηγητών μέσης εκπαίδευσης με ειδικό ενδιαφέρον για τον οικονομικό αλφαβητισμό.

- Στον εντοπισμό πεδίων βελτίωσης της διδασκαλίας των αρχών της οικονομικής επιστήμης στο εκπαιδευτικό μας σύστημα και ιδιαίτερα τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Ευχόμαστε στους μαθητές μας να έχουν καλά αποτελέσματα.